5 atrakcji w okolicy hotelu Serce Beskidu

Witamy serdecznie w fascynującym artykule, który zabierze Cię w podróż po magicznym regionie Beskidu Wyspowego i nie tylko. Pragniemy zaprezentować bogactwo atrakcji, które czekają na turystów odwiedzających tę malowniczą część Polski. Beskid Wyspowy to niezwykłe miejsce pełne przyrody, historii i kultury, które zachwyca pięknem i niezwykłością. Przygotuj się na niezapomniane przygody i odkrycia, gdyż w tym artykule przyjrzymy się bliżej tym wszystkim fascynującym miejscom, które czekają na odkrycie w okolicy Serca Beskidu.


Serce Beskidu - co zobaczyć w okolicy?

Otoczenie hotelu Serce Beskidu kryje w sobie bogactwo atrakcji, które przyciągają turystów. Parki przyrody, takie jak Gorczański Park Narodowy, zachwycają różnorodnością roślinności i zwierząt, zapewniając doskonałe warunki do spacerów i obserwacji natury. Muzea regionu przenoszą w świat dawnych tradycji i zwyczajów, ukazując historię oraz kulturę tych terenów. Z kolei ruiny zamków na przykład w Rytrze skrywają tajemnice minionych epok, przywołując ducha dawnych czasów i zapraszając do fascynującej podróży przez historię. Bogactwo atrakcji Serca Beskidu czeka, by być odkrytym i docenionym przez wszystkich miłośników podróży i piękna natury. Jakie 5 atrakcji polecamy?

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy, położony w malowniczym województwie małopolskim, to prawdziwa perełka wśród polskich gór. Rozciągający się na obszarze pięciu gmin: Niedźwiedź, Kamienica, Mszana Dolna, Ochotnica Dolna i Nowy Targ, park oferuje turystom niezapomniane doznania natury i niezliczone atrakcje.

Jego niekwestionowanym atutem są najwyższe szczyty Gorców, które wznoszą się dumnie na tym terenie. Turbacz, Jaworzyna Kamienicka, Kiczora, Kudłoń, Czoło Turbacza i Gorc to punkty obowiązkowe dla każdego miłośnika górskich wędrówek.

Symbolicznie, park jest reprezentowany przez czarną salamandrę plamistą na żółtym tle, co odzwierciedla bogactwo i różnorodność przyrody tego regionu. Już przed utworzeniem parku, obszar Gorców był uznawany za wyjątkowy pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Rezerwat przyrody im. Władysława Orkana, założony przez Ludwika Wodzickiego w 1927 roku, był preludium do powstania parku narodowego, który nastąpił wiele lat później. Początkowo o mniejszym obszarze, park stopniowo się powiększał, aby objąć wszystkie walory przyrodnicze regionu.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech krajobrazowych parku są polany gorczańskie. Te naturalne enklawy zachwycają odwiedzających swoją urodą, szczególnie wiosną, kiedy to krokusy malują je w fioletowe barwy. Polany te, zwane również halami, mają swoje korzenie w XIV wieku, kiedy to Wołosi z Półwyspu Bałkańskiego przynieśli na te tereny swoją kulturę pasterską. Dzięki nim, lasy zostały wypalone, tworząc przepiękne polany, które są nie tylko atrakcją turystyczną, ale również domem dla wielu unikalnych gatunków roślin.

Flora parku jest niezwykle bogata, obejmując ponad 900 gatunków roślin naczyniowych, 25 gatunków mchów, 450 gatunków porostów oraz 116 gatunków wątrobowców. Wśród nich znajdują się również gatunki typowo górskie, które nadają regionowi wyjątkowego charakteru.

Podczas wędrówek po Gorcach, turysta napotka wiele punktów o znaczeniu historycznym i kulturowym. Kapliczka, ufundowana przez Tomasza Chlipałę na polanie Jaworzyna Kamienicka, to jeden z najstarszych zabytków sakralnych parku. Otoczona licznymi legendami, stanowi ważny element krajobrazu i dziedzictwa kulturowego regionu.

Oprócz tego, polana Jaworzyna Kamienicka jest niezwykle malowniczym miejscem, skąd rozpościera się przepiękna panorama Beskidu Sądeckiego i Beskidu Wyspowego. Stoki polany opadają ku potokowi Kamienica, oferując niezapomniane widoki i możliwość obserwacji bogactwa fauny i flory.

Nieopodal Jaworzyny Kamienickiej znajduje się również Zbójnicka Jama. Ta tajemnicza jaskinia, choć trudno dostępna, przyciąga turystów swoją historią i folklorystycznymi opowieściami o dawnych zbójnikach, którzy mieli w niej schronienie. Gorczański Park Narodowy to nie tylko miejsce pięknych krajobrazów i unikalnej flory, ale także bogatej historii i kultury, które czekają, by zostały odkryte przez odwiedzających.

Jezioro Czorsztyńskie i zamek w Niedzicy

Jezioro Czorsztyńskie, często mijane w drodze na Podhale, jawi się jako idealne miejsce na spędzenie wakacji z rodziną. Położone w malowniczej Kotlinie Nowotarskiej, między Pieninami a Gorcami, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych zbiorników wodnych w Małopolsce. Jego malownicze brzegi, sięgające 9 kilometrów długości i 1,3 kilometra szerokości, zapewniają niezapomniane wrażenia dla turystów.

Otoczone przez urokliwe miejscowości takie jak Maniowy, Kluszkowce, Dębno czy Niedzica, jezioro Czorsztyńskie zachęca do odkrywania okolicznych atrakcji. Zamek Dunajec w Niedzicy, zbudowany w XIV wieku, oraz zamek w Czorsztynie to tylko niektóre z zabytków, które przyciągają uwagę turystów.

Jednak prawdziwą perełką wśród atrakcji jest zapora wodna, znana również jako Zapora Czorsztyńska. Zlokalizowana w Pieninach, gromadzi wody Dunajca, tworząc imponujące Jezioro Czorsztyńskie. Nie tylko zapobiega powodziom, ale także pełni inne funkcje dla lokalnej społeczności. Na murach zapory można podziwiać malowidło 3D Moc Żywiołów, które przyciąga uwagę turystów z całego świata.

Inną niezwykłą atrakcją, którą oferuje jezioro, jest rejs statkiem. Ten widokowy rejs jest nie tylko przyjemny dla oczu, ale także dla podniebienia, ponieważ podczas podróży można skosztować pysznej kawy lub ciastka w kawiarni na wodzie. Bez względu na wiek czy płeć, ta atrakcja zachwyci każdego, kto pragnie delektować się pięknem górskich panoram w komfortowej atmosferze statku.

Jezioro Czorsztyńskie to nie tylko miejsce na kartach mapy, ale także punkt, w którym spotykają się historia, przyroda i rozrywka, tworząc niezapomniane wspomnienia dla odwiedzających.

Nowy Sącz

Nowy Sącz, z jego tajemniczymi ruinami zamku, imponującym Rynkiem oraz urokliwymi zaułkami, stanowi prawdziwe skarbnice bogatej historii i niezwykłych opowieści. Wędrując po starannie zaplanowanych i tematycznych szlakach spacerowych, odwiedzający mają okazję poznać różne oblicza miasta - od jego wielokulturowości, poprzez nowoczesność, po nutę sztuki street-art, a nawet znakomite lody, które stały się jednym z symboli Nowego Sącza.

Zamek oraz fascynujące muzea przenoszą gości w podróż w przeszłość, w świat XIX-wiecznej Galicji, odkrywając jednocześnie bogactwo tradycyjnej kultury ludowej Sądecczyzny. Czas spędzony na zwiedzaniu tych miejsc nie tylko dostarcza wiedzy historycznej, ale również inspiruje do odkrywania nowych perspektyw i głębszego zrozumienia dziedzictwa regionu.

Nowy Sącz nigdy nie nudzi swoich odwiedzających, zawsze oferując coś fascynującego do zobaczenia i przeżycia. Niezależnie od zainteresowań czy upodobań, każdy znajdzie tu coś dla siebie, zachwycając się pięknem miasta i jego niezwykłą atmosferą.

Przełęcz E. Rydza-Śmigłego i Mogielnica

Zielony szlak im. Leopolda Węgrzynowicza z Przełęczy Rydza-Śmigłego w Chyszówkach to jedna z najczęściej wybieranych tras w celu zdobycia Mogielicy, która wznosi się na wysokość 1170 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, słynący z malowniczych widoków i niezwykłej atmosfery górskiej przyrody. Podczas wędrówki nie sposób nie zatrzymać się na chwilę, aby podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy z widokowej Polany Wyśnikówka, a na samym szczycie czeka na nas całkiem nowa wieża widokowa, oferująca jeszcze bardziej spektakularne panoramy.

Przełęcz Rydza-Śmigłego w Chyszówkach to nie tylko punkt startowy dla wędrowców, ale również miejsce, które oferuje dogodne udogodnienia dla podróżnych. Znajdziemy tutaj przestronny parking oraz przystanek PKS Chyszówki, który zapewnia dogodne połączenia autobusowe z Jurkowem. Niezwykłe jest również to, że na przełęczy stoi pomnik upamiętniający wydarzenia z czasów I wojny światowej oraz patrona przełęczy.

Warto jednak pamiętać, że punkty gastronomiczne działają tutaj tylko sezonowo, dlatego też lepiej wcześniej zaopatrzyć się w prowiant na całą wycieczkę, aby móc cieszyć się pełnym komfortem podczas trasy. Dzięki dobrze przygotowanej wyprawie każdy podróżny będzie mógł cieszyć się niezapomnianymi wrażeniami oraz przepięknymi widokami, jakie oferuje ta malownicza część Beskidu Wyspowego.

Zamek Rytra i platforma widokowa Ślimak

Zamek w Rytrze, chociaż obecnie w stanie ruin, pozostaje jedną z najciekawszych atrakcji w powiecie nowosądeckim oraz województwie małopolskim. Mimo że jeszcze niedawno budowla popadała w coraz większą ruinę, przeprowadzone prace renowacyjne przywróciły jej nieco dawnej świetności, co zwiększyło zainteresowanie turystów. Ruiny zamku cieszą się dużą popularnością, co ma pozytywny wpływ na całą okolicę, zwłaszcza na miejscowość Rytro.

Zamek w Rytrze, położony we wsi Sucha Struga, wznosi się na wzgórzu, z którego rozpościerają się malownicze widoki na Beskid Sądecki. Jego początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku, choć nie jest do końca jasne, kto był jego pierwotnym budowniczym, chociaż mówi się o księciu czeskim Wacławie II. Najwyższa na zamku jest kamienna wieża, która według niektórych źródeł miała być wzniesiona już w XII wieku. Zamek w Rytrze był miejscem licznych spotkań znamienitych gości, w tym króla Kazimierza Wielkiego, parę królewską Jadwigę i Władysława Jagiełłę oraz Kazimierza Jagiellończyka.

Według legendy, pod zamkiem miał być ukryty cenny skarb, strzeżony przez psa o postaci koguta oraz straszną zjawę, co nadaje temu miejscu dodatkowej tajemniczości i atrakcyjności dla odwiedzających.

A od zamku w Rytrze jest już blisko platformy widokowej Ślimak. W okolicach wsi Wola Krogulecka, na wzgórzu Dzielnica w Beskidzie Sądeckim, znajduje się wyjątkowa platforma widokowa, która zaskakuje spiralnym kształtem oraz zapiera dech w piersiach widokiem na malownicze krajobrazy beskidzkiej okolicy.

Serce Beskidu - obiekt z dobrą lokalizacją

Nasz nocleg Serce Beskidu to wyjątkowe miejsce położone w okolicy Beskidu Wyspowego, zaledwie około 35 kilometrów od Nowego Sącza. Nasz obiekt składa się z komfortowo wyposażonego hotelu oraz dwóch uroczych domków drewnianych, które oferują doskonałe warunki dla gości pragnących wypoczynku w otoczeniu przyrody.

Lokalizacja Serce Beskidu sprawia, że można podziwiać piękne widoki na okoliczne góry i doliny, co czyni nasze miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym dla gości poszukujących ciszy i spokoju. Nasze pokoje w hotelu oraz domkach drewnianych są komfortowo wyposażone, zapewniając naszym gościom przyjemny pobyt. Dodatkowe atrakcje, takie jak jacuzzi na tarasie oraz organizowane wycieczki po okolicy, sprawiają, że czas spędzony u nas staje się niezapomnianym doświadczeniem. Wszystko to sprawia, że Serce Beskidu staje się idealnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz dla osób pragnących odetchnąć od zgiełku codzienności i zanurzyć się w atmosferze Beskidu Wyspowego.