Mogielnica, czyli najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Poznaj szlaki!

Góra Mogielica, jako najwyższe wzniesienie Beskidu Wyspowego, przyciąga licznych miłośników górskich wędrówek swoim imponującym widokiem i różnorodnością szlaków. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym trasom prowadzącym na ten malowniczy szczyt oraz podzielimy się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi wyboru trasy i parkingów. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym wędrowcem czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, znajdziesz tutaj informacje przydatne podczas planowania wyprawy na Mogielicę. Przygotuj się na niezapomniane doświadczenie w otoczeniu jednej z najpiękniejszych górskich panoram w Polsce.


Mogielica, zaliczana do Korony Gór Polski, zachwyca nie tylko doświadczonych turystów, ale także tych mniej zaawansowanych, dzięki łatwym i krótkim szlakom wiodącym na jej wierzchołek.

Szlaki na Mogielicę oferują różnorodne trasy, które mogą być dostosowane do indywidualnych preferencji i kondycji fizycznej. Przejście na szczyt zajmuje zazwyczaj około 3 godzin, zatem stanowi idealną opcję na krótką wycieczkę w otoczeniu przyrody.

Warianty szlaków na Mogielicę różnią się długością oraz charakterem terenu, co daje możliwość wyboru optymalnej trasy dla siebie. Szlaki oznaczone kolorem niebieskim, żółtym i zielonym prowadzą z różnych miejsc, zapewniając turystom różnorodne widoki i atrakcje podczas wędrówki.

Mogielica z przełęczy Rydza Śmiałego i nie tylko! Jakie szlaki?

Istnieje kilka różnych szlaków, które prowadzą na szczyt Mogielicy, najwyższego wzniesienia Beskidu Wyspowego. Każdy z nich oferuje unikalne widoki i doświadczenia, pozwalając podróżnym wybrać trasę odpowiadającą ich preferencjom i kondycji fizycznej.

Możesz wybrać niebieski szlak z Jurkowa, który jest dość długi, ale stosunkowo łatwy do przejścia. Startując z centrum miasta, przejście zajmuje około 2 godzin i 25 minut, a trasa liczy 5,3 km. W trakcie wędrówki napotkasz dwie urokliwe polany, dodając urozmaicenia do swojej podróży.

Z kolei drugą opcją są również niebieskie szlaki ze Szczawy (Bukówka), które prowadzą przez malowniczą Polanę Stumorgową. Jest to trasa nieco dłuższa, trwająca około 2 godzin i 31 minut, przy odległości 5,9 km.

Dla tych, którzy preferują szlaki żółte, istnieje możliwość wyboru trasy ze Słopnic Królewskich. Przejście na szczyt zajmuje około 2 godzin, a dystans wynosi 4,5 km. Należy jednak pamiętać, że w Słopnicach może być trudno znaleźć parking.

Inną opcją jest wyruszenie z Rzek, przechodząc przez Polanę Jasień, Przełęcz pod Małym Krzystonowem oraz Polanę Stumorgową. Jest to najdłuższa trasa, trwająca około 4 godzin i pokonująca prawie 11 km.

Najbardziej popularnym szlakiem na Mogielicę jest zielony szlak z przełęczy Rydza Śmigłego w Chyszówkach. Jest to stosunkowo krótka trasa, trwająca około 1 godzin i 40 minut, przy odległości 3,5 km.

Alternatywnie, zielone szlaki z Wyrębiska (część Zalesia) oferują szybką trasę na szczyt w czasie około 1 godziny i pół, pokonując dystans 3,6 km. Warto jednak pamiętać, że trasa z Zalesia to głównie leśna wędrówka pozbawiona widoków. Wybór najlepszego szlaku zależy od indywidualnych preferencji i możliwości fizycznych.

Szlak na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, czyli Mogielnicę

Jak zaplanować pętlę wokół Mogielicy? To pytanie nurtuje wielu górskich miłośników, którzy niekoniecznie lubią wracać tą samą trasą. Niestety, Mogielica nie należy do tych szczytów, które oferują wiele możliwości związanych z tworzeniem pętli. Niemniej jednak istnieją trzy podstawowe trasy, które choć wygodne, to niestety wymagają pokonania odcinka wzdłuż szosy.

Pierwsza opcja to trasa z przełęczy Rydza Śmigłego na Mogielicę, a następnie zejście do Słopnic Królewskich. Całość zajmuje około 3,5 godziny, z czego 1,6 km przebiega wzdłuż pobocza szosy.

Drugą możliwością jest trasa z Jurkowa przez Mogielicę do Polany Stumorgowej, a następnie do Półrzeczek. Cała wędrówka zajmuje około 4,5 godziny, z dodatkowymi 2,2 km bez szlaku wzdłuż drogi.

Trzecią opcją jest trasa z Szczawy (Bukówka) przez Polanę Stumorgową na Mogielicę, a potem ponownie przez Polanę Stumorgową z powrotem do Szczawy Białej. Ta opcja trwa również około 4,5 godziny, z dodatkowymi 2 km wzdłuż bardzo ruchliwej drogi.

Warto jednak zaznaczyć, że trzecia wersja, choć możliwa, jest mało rekomendowana ze względu na ruchliwą drogę. Natomiast pozostałe dwie trasy oferują w miarę wygodną i urozmaiconą wędrówkę wokół Mogielicy.

Szlaki na Mogielicę - parkingi

Jeśli planujesz wędrówkę na Mogielicę, wybór odpowiedniego parkingu może znacząco wpłynąć na komfort Twojej wyprawy. Oto kilka opcji parkingowych, które warto rozważyć:

  1. Parking pod Mogielicą na przełęczy Rydza (Mogielica z przełęczy Rydza): Koordynaty GPS: 49°40’52.2″N 20°16’51.9″E Ten parking jest doskonałą opcją dla tych, którzy planują wejście na Mogielicę od strony przełęczy Rydza. Znajduje się w dogodnej lokalizacji i umożliwia łatwy dostęp do szlaku na szczyt. Dużo osób wybiera Mogielicę z przełęczy Rydza Śmigłego, dzięki czemu ten szlak na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego jest prosty.

  2. Parking Zalesie-Wyrębiska: Koordynaty GPS: 49°38’05.5″N 20°18’30.5″E Jeśli preferujesz trasę ze Zalesia, ten parking może być dla Ciebie idealnym wyborem. Zaparkowanie tutaj pozwoli Ci rozpocząć wędrówkę od strony Przełęczy Słopnickiej, choć warto pamiętać, że ta trasa jest bardziej leśna i pozbawiona widoków.

  3. Parking Szczawa Bukówka: Koordynaty GPS: 49°37’28.7″N 20°16’29.1″E Jeśli planujesz trasę przez Polanę Stumorgową ze Szczawy, ten parking będzie dla Ciebie odpowiedni. Stamtąd będziesz mógł rozpocząć swoją wędrówkę przez malownicze tereny Beskidu Wyspowego.

  4. Parking Jurków: Koordynaty GPS: 49°40’53.5″N 20°14’01.7″E Ten parking jest świetną opcją dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją wyprawę z Jurkowa. Choć może być nieco dalej od szczytu, to zapewnia dogodny dostęp do szlaku w kierunku Mogielicy.

Wybór odpowiedniego parkingu zależy głównie od preferowanej trasy wędrówki oraz lokalizacji, z której planujesz rozpocząć swoją przygodę górską. Pamiętaj tylko o odpowiednim przygotowaniu i bezpieczeństwie podczas całej wyprawy!

Tak więc Mogielica, majestatyczna góra Beskidu Wyspowego, zachwyca turystów różnorodnością szlaków i przepięknymi panoramami. Na wierzchołku czeka nowa metalowa wieża widokowa, otwierająca przed odwiedzającymi malownicze krajobrazy. Podczas podróży na szczyt można zatrzymać się na widokowej Polanie Stumorgowej, gdzie rozciągają się niezapomniane krajobraz.

Najłatwiejszy szlak na Mogielicę prowadzi z przełęczy Rydza-Śmigłego, a można także wybrać inne trasy, takie jak niebieski ze Szczawy lub żółty z Rzek. Warto również odwiedzić Polanę Wyśnikówka i zobaczyć znane obiekty jak Krzyż Papieski czy Pomnik Spotkania Pokoleń. Na trasach można spotkać wiele ciekawych miejsc, dlatego dobrze mieć ze sobą mapę i opis szlaku. Tereny wokół Mogielicy są idealne zarówno do narciarstwa biegowego zimą, jak i do pieszych wędrówek latem.

Nocleg Serce Beskidu - blisko Mogielicy!

Zapraszamy do noclegu "Serce Beskidu" - idealnego miejsca dla miłośników górskich wędrówek, które położone jest blisko szczytu Mogielicy. Oferujemy komfortowe pokoje oraz domki w otoczeniu malowniczych beskidzkich krajobrazów. W naszym obiekcie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz po dniu spędzonym na szlaku - ciszę, spokój i przytulną atmosferę. Zarezerwuj nocleg w Sercu Beskidu i rozpocznij swoją górską przygodę już dziś!