Sala weselna - na co zwrócić uwagę?

Do organizacji przyjęcia weselnego należy się dokładnie przyłożyć. Dogranie wszystkich niezbędnych elementów wpłynie nie tylko na efekt końcowy przyjęcia, ale także na zadowolenie gości i Pary Młodej. Jednym z ważnych elementów jest sala weselna. Zobacz, co jest ważne przy wyborze sali weselnej i na co zwracać uwagę, aby zadbać o najwyższy poziom zabawy weselnej.

Spis treści

Gdzie zorganizować wesele?

Idealna sala weselna

Jak wybrać salę weselną?

Ile się czeka na salę weselną?

Kiedy zarezerwować salę na wesele?

Na co zwracać uwagę?

Menu weselne

Wystrój sali

Dekoracja sali weselnej

Rodzaj stołów

Jak ułożyć stoły?

Gdzie stół dla Pary Młodej?

Przestrzeń do tańczenia

Miejsce dla orkiestry

Wielkość sali weselnej

Jak dobrać wielkość sali weselnej do liczby gości?

Klimatyzacja na sali weselnej

Nagłośnienie sali

Lokalizacja sali weselnej

Baza noclegowa

Obsługa

Dodatkowe usługi na sali weselnej

Wyposażenie sali

Koszt wynajęcia sali weselnej

Zaliczka na salę weselną

Formalności - podpisanie umowy

Kiedy płatność za salę weselną?

Co powinna zawierać umowa?

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z salą weselną?

Podsumowanie

Gdzie zorganizować wesele?

Z pewnością każdy z nas choć raz był na przyjęciu weselnym. W ostatnim czasie wygląd tej imprezy nieco się zmienia. Na przyjęciu weselnym pojawia się mniejsza liczba gości. Sale weselne już nie koniecznie są tylko salami bankietowymi. Coraz częściej gości weselnych wita się w obiektach plenerowych.

Idealna sala weselna

Przy wyborze sali weselnej należy kierować się swoimi preferencjami. Jeśli planujecie wesele dobrze jest odwiedzić domy weselne i w ten sposób podjąć ostateczną decyzję. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że na Waszym weselu wszyscy będą się bawić do białego rana.

Jak wybrać salę weselną?

Warto wziąć pod uwagę, że dany lokal, na który się zdecydujecie, może mieć ograniczoną liczbę gości weselnych podczas wesela. Dlatego jeśli planujecie dużą weselną zabawę dobrze jest zweryfikować te informacje już wyborze sali weselnej.

Ile się czeka na salę weselną?

Czas oczekiwania na salę na wesele jest bardzo różny. W ostatnim czasie praktykuje się około roczne lub nawet dwuroczne wyprzedzenie w rezerwacji samej sali na wesele. Jest to czas, w którym ze spokojem zarezerwujesz pozostałe elementy, jak np. zespół muzyczny czy barmana. Dzięki temu niezapomniana i huczna zabawa gwarantowane!

Kiedy zarezerwować salę na wesele?

Czas na rezerwację sali weselnej zależy między innymi od tego, kiedy planujesz organizację wesela. Właśnie dlatego data wesela to coś, co powinniście ustalić na samym początku. Bardzo często terminy weekendowe sal weselnych rezerwowane są najszybciej.

Na co zwracać uwagę?

W dużej mierze to jak wygląda sala weselna, jaka jest na niej organizacja czy jak zaplanowane i prowadzone będzie Wasze przyjęcie weselne przekłada się na zadowolenie gości na weselu. Dlatego już na etapie wyboru sali warto zwrócić uwagę na te elementy.

Menu weselne

Jedną z pierwszych rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę jest menu, które oferuje sala. W przypadku domów weselnych, lokale posiadają kuchnię, z której Młode Pary często korzystają. Jednak w przypadku wesela na świeżym powietrzu najczęściej menu zapewnia zewnętrzna firma, która zajmuje się całą organizacją.

Wystrój sali

Styl sali to element, który musi się podobać. Bez tego nie będzie dobrej zabawy ani dobrego samopoczucia. Zazwyczaj każdy dom weselny jest otwarty na wszelkie ingerencje i zmiany w wygląd sali weselnej.

Dekoracja sali weselnej

Na sali weselnej jest dużo kwiatów, pojawiają się balony, brokat, estetyczne dodatki (jak np. obrusy). Warto pamiętać, że wybór sali weselnej nie powinien zależeć od tego, jak jest udekorowana sala w momencie, w którym ją oglądacie. Ponieważ jest to rzecz, którą łatwo i szybko można zmienić.

Rodzaj stołów

Na wybranej sali przez Parę Młodą zazwyczaj jest jeden rodzaj stołów. Dlatego jeśli z uwagi na własne preferencje czy ilość zaproszonych gości lepszym rozwiązaniem będą np. stoły okrągłe, to musicie wziąć pod uwagę ten fakt. Zdarza się, że wynajem sali weselnej nie uwzględnia wymiany rodzaju stołów. Dlatego, aby przyjęcie weselne było idealne, musicie wziąć to pod uwagę.

Jak ułożyć stoły?

Rozłożenie stołów sale weselne bardzo często mają opracowane do perfekcji. Więc jeśli nie macie indywidualnych preferencji, warto zdać się na ich doświadczenie. Często w cenie wynajmu sali weselnej jest właśnie rozłożenie stołów i krzeseł i przygotowanie ich do dekoracji.

Gdzie stół dla Pary Młodej?

Bardzo często stół Pary Młodej znajduje się w centralnym miejscu wszystkich stołów. Od dawna domy weselne uprawiają taką praktykę. Dzięki temu Państwo Młodzi są w centrum uwagi. Specjalnie wydzielone miejsce na ten stół jest odpowiednio oddalone od stolików gości i specjalnie ozdobione. Dzięki temu z łatwością można zlokalizować Parę Młodą.

Przestrzeń do tańczenia

Liczba gości na weselu wpływa na przestrzeń, jaką powinna się wyróżniać sala weselna. Dotyczy to zarówno stołów, jak i parkietu. Dobrze jest, aby miejsca było na tyle, aby każdy mógł się czuć komfortowo.

Miejsce dla orkiestry

Podczas wyboru sali należy uwzględnić organizację przestrzeni. Miejsce dla zespołu muzycznego czy DJ'a to ważny element. Powinien znajdować się on w takim miejscu, aby zagwarantować dobrą zabawę i równocześnie nikomu nie przeszkadzać.

Wielkość sali weselnej

Ważne jest zwrócenie uwagi na organizację sali - przestrzeń przeznaczoną na stoły, parkiet czy dla zespołu muzycznego. Wybór sali powinien być podyktowany m.in. stylem sali, jej organizacją i sposobem zarządzania.

Jak dobrać wielkość sali weselnej do liczby gości?

Przede wszystkim sala weselna powinna być dostosowana do ilości i rodzaju Waszych gości. Jeśli w trakcie wesela spodziewasz się osób niepełnosprawnych to dobrze, aby układ stołów czy organizacja sali weselnej były na to przygotowane.

Klimatyzacja na sali weselnej

To element potrzebny zwłaszcza w sezonie letnim. Podnosi komfort i wygodę podczas zabawy, zarówno gościom, jak i Parze Młodej.

Nagłośnienie sali

Muzyka nie powinna być ani za głośno, ani za cicho. Jednak aby to sprawdzić dobrze jest udać się na inną imprezę organizowaną w tym lokalu.

Lokalizacja sali weselnej

Aby wybrać salę weselną wcale nie trzeba wiele szukać i jeździć. Dobranie sali weselnej do swoich preferencji, a później ostateczny wybór sali weselnej powinien być przyjemnością i zwieńczeniem przygotowań do wesela.

Baza noclegowa

Jeśli Twoi goście jadą z daleka, to dobrze jest im zapewnić nocleg. W tym celu musisz znaleźć lokal, który oferuje noclegi.

Obsługa

Lokale weselne często oferują swój zespół. To ilu kelnerów powinno pojawić się na Waszym weselu zależy od ilości zaproszonych gości. Dobrze jest także omówić, ilu kelnerów przypada w lokalu na jednego gościa.

Dodatkowe usługi na sali weselnej

Choć mogłoby się wydawać, ze jako zwykły gość nie zwracasz uwagi na wiele elementów na przyjęciu, ale jako Para Młoda, musicie zadbać o to, aby każdy zaproszony czuł się w trakcie przyjęcia dobrze i aby gościom niczego nie brakowało. Dlatego przemyślany wybór domu weselnego będzie rozwiązaniem wielu problemów.

Wyposażenie sali

Podpisując umowę, omówcie z właścicielem, co wchodzi w wyposażenie sali i z czego będziecie mogli skorzystać. Dzięki temu na czas zorganizujesz pozostałe elementy.

Koszt wynajęcia sali weselnej

Ceny wynajmu sali weselnej diametralnie się różnią. Inna cena będzie za lokal w centrum miasta, a inna za salę plenerową. W tym celu należy udać się do domu weselnego i omówić koszty wesela. Ważnym tematem jest rezerwacja sali weselnej zaliczka, a konkretnie jej wysokość.

Zaliczka na salę weselną

To powszechnie stosowana praktyka, która jest niejako potwierdzeniem rezerwacji terminu. Jej wysokość jest określana w umowie i jest ona adekwatna do kosztów wynajmu sali. Zazwyczaj bez zaliczki rezerwacja sali weselnej nie jest możliwa.

Formalności - podpisanie umowy

W momencie wręczania zaliczki dobrze jest dopilnować, aby została zawarta umowa między Państwem Młodym, a obiektem. Jest to zabezpieczenie i gwarancja przed nieplanowanymi wydarzeniami. Rezerwacja sali weselnej bez zawarcia umowy pisemnej jest bardzo ryzykowna. Po podpisaniu umowy wymagana zazwyczaj jest zaliczka.

Kiedy płatność za salę weselną?

Często sale weselne praktykują rozdzielenie płatności. Część (zaliczka) przede weselem, co jest niejako potwierdzeniem rezerwacji terminu (zdarza się, że jest to opłata bezzwrotna). Natomiast druga, większa część - po weselu. Zazwyczaj zaliczka jest wpłacana po podpisaniu umowy.

Co powinna zawierać umowa?

Oprócz podstawowych danych i informacji, konieczne jest, aby w umowie znalazło się wyszczególnienie, co dokładnie wlicza się w cenę wynajmu (np. wniesienie własnego alkoholu), czas wynajęcia sali, a także wszelkie dodatkowe koszty.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z salą weselną?

Przy podpisywaniu umowy z salą weselną dobrze jest zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe koszty czy obciążenia, które zawiera umowa. Dokładne przeczytanie umowy i skonsultowanie jej pomoże uniknąć nieporozumień.

Podsumowanie

Wynajmując salę na wesele dobrze jest zadbać o to, aby Państwo Młodzi i goście bawili się dobrze. Sala powinna być estetyczna i funkcjonalna, tak aby spędzanie czasu na przyjęciu było przyjemnością i zostało zapamiętane.

Odwiedź naszego bloga i dowiedz się, ile kosztuje wynajem sali konferencyjnej.

  • jak usadzać gości na weselu?