Organizacja wesela - od czego zacząć?

Zaplanowanie wesela to dla wielu osób nie lada problem. Lista zadań przed ślubem jest długa. Polega on przede wszystkim na tym, że na naszej głowie jest wówczas cała masa spraw, o których pod żadnym pozorem nie można zapominać. Z tego właśnie powodu wykonanie odpowiedniego planu działania jest bez wątpienia czymś, co będzie w stanie znacząco pomóc, dlatego też spieszymy Wam z pomocą i pokażemy jak zorganizować slub krok po kroku.

Spis treści

Przygotowania do najważniejszego dnia w życiu

Kto może pomóc w planowaniu ślubu i wesela?

Od czego zacząć organizację wesela?

Organizacja wesela krok po kroku

Ustalenie daty ślubu i wesela

Budżet na wesele

Przygotowanie listy gości

Rezerwacja sali weselnej

Wynajęcie fotografa i kamerzysty

DJ czy zespół?

Poszukiwania sukni ślubnej

Kwestia rezerwacji podróży poślubnej

Jak udekorować salę weselną?

Menu weselne

Tort i ciasta

Wyjątkowe zaproszenia ślubne

Nocleg dla gości

Zabawy weselne

Termin w urzędzie i kościele

Nauki przedmałżeńskie

Wybór obrączek ślubnych

Stroje na ślub - ostatnie poprawki

Ustalanie ostatnich szczegółów

Przedweselny relaks

Podsumowanie

Przygotowania do najważniejszego dnia w życiu

Dla niektórych nie lada gratką będzie kompleksowa organizacja wesela. Lista spraw do załatwienia może przytłoczyć wielu śmiałków. Planowanie wesela warto rozpocząć jeszcze na wiele miesięcy przed planowanym ślubem i weselem. Dzięki temu można znacząco ograniczyć szanse na to, że zapomni się o jakiejś istotnej sprawie. Przed organizacja wesela w głowie kłębi się wiele pytań:

"ile kosztuje wesele na 100 osób", " czy brać kosztuje ślub kościelny", "czy zorganizowanie wesela się zwróci" i wiele innych.

Pozwoli to również zyskać sporo czasu na załatwienie wszelkich formalności, a w niektórych przypadkach również i one mogą przecież pochłaniać sporo czasu. Warto usiąść więc wspólnie i zaplanować wesele biorąc pod uwagę wszystko co niezbędne.

Warto wydrukować sobie planer ślubny, w którym zawarte będą wszystkie punkty, wedle których można będzie działać - krok po kroku.

Kto może pomóc w planowaniu ślubu i wesela?

Jeśli chodzi o samo planowanie ślubu i wesela to bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy najbliższych przyjaciół i członków rodziny. Niektóre zadania można zlecić konkretnym osobom, co z pewnością zaoszczędzi sporo czasu i pozwoli na zajęcie się innymi sprawami.

Istnieje również ktoś taki jak wedding planner. Jest to osoba zajmująca się profesjonalnie planowaniem tego typu uroczystości. Korzystając z pomocy wedding plannera można mieć pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik.

Od czego zacząć organizację wesela?

Jeśli chcecie wziąć ślub i wesele, wszystko powinno być dobrze zaplanowane, a następnie wykonane. Dobrze jest też określić motyw przewodni wesela. Zorganizowanie go w konkretnym stylu pozwoli na łatwiejsze dobranie poszczególnych elementów w taki sposób, by cała uroczystość była spójna i niezapomniana.

Podobnie sytuacja wygląda w momencie, gdy chcemy wesele tradycyjne. Również i wtedy plan działania przyczyni się do sprawniejszej organizacji wesela.

Kompleksowa organizacja wesela krok po kroku

Przy planowaniu wesela warto skorzystać z doświadczeń innych par - zarówno swoich znajomych jak i osób, które swoimi doświadczeniami podzieliły się chociażby w internecie.

Wszystkie te informacje warto zapisywać w swoim planerze ślubnym, by ostatecznie wykonać pełen plan wedle którego będzie się działać. Pozwoli to na wymarzony ślub oraz wesele, które będą pamiętane przez bardzo długi czas. Do organizacji ślubu można również wykorzystać profesjonalną agencję ślubną, która zadba o wszelkie szczegóły i formalności. Organizacja ślubów nie zawsze jest zadaniem prostym, czasem warto zaufać specjaliście.  Szczególnie gdy w grę wchodzi kompleksowa organizacja ślubu.

Ustalenie daty ślubu i wesela

Jednym z pierwszych najważniejszych zadań będzie przede wszystkim zarezerwowanie daty ślubu. Należy zrobić to w pierwszej kolejności, bowiem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że terminy mogą być pozajmowane na wiele miesięcy do przodu. Dlatego często kompleksowa organizacja ślubu zlecane jest specjalistom.

Zaczynając od wyznaczenia daty ślubu i jego rezerwacji w kościele, można bardzo ułatwić sobie dalsze planowanie ślubu. To właśnie na podstawie tej daty będą bowiem załatwiane wszelkie inne, równie istotne sprawy, a im więcej czasu będziecie na to mieli - tym lepiej. Nie zapomnijmy również o świadkach, którzy podczas ceremonii ślubnej i wesela pełnią niezwykle ważną funkcję. Oprawę muzyczną ceremonii zaślubin też należy przedyskutować o wiele wcześniej.

Budżet na wesele

Kolejną istotną sprawą, o której warto pomyśleć odpowiednio wcześniej jest też budżet ślubny. Należy określić to, ile pieniędzy będziecie chcieli przeznaczyć zarówno na kwestie związane ze ślubem jak i z samym weselem. Dobrze jest również założyć sobie pewien zapas, bowiem może okazać się, że niektóre usługi mogą być z czasem nieco droższe niż obecnie.

To ile będzie kosztować cała uroczystość zależy od wielu czynników, ale przyjmuje się, że średni koszt dla wesela na 100 osób to około 50 tys zł. Z tego właśnie powodu ważne jest przy tym sporządzenie listy gości.

Przygotowanie listy gości

Należy określić liczbę gości, która pojawi się na naszym ślubie i weselu. Następnie należy przygotować wstępną listę gości weselnych, bowiem to między innymi na jej podstawie będzie można określić szacunkowe koszty uroczystości. Koszty wesela dla młodej pary są zazwyczaj poważnym wydatkiem, dlatego liczą, że koszt wesela im się zwróci. 

Trzeba pamiętać też o tym, że im więcej gości pojawi się na naszym weselu, tym większa będzie musiała być sala, aby wszyscy bez problemu mogli się na niej pomieścić. To ile ich jednak ostatecznie będzie to kwestia absolutnie indywidualna i w niektórych przypadkach może to być kilkadziesiąt osób, a w innych nawet kilkaset. Chcesz mieć spokój w dniu waszego ślub? Zleć organizację ślubu komuś innemu!

Rezerwacja sali weselnej

Podobnie jak i w przypadku kościoła, również podczas organizacji wesela niezbędnym elementem będzie rezerwacja sali weselnej. Miejsce w którym odbędzie się wasze wesele powinno być starannie dobrane. Trzeba wziąć pod uwagę czy dana sala będzie pasować do motywu przewodniego wesela. Na szczęście w tej kwestii wybór jest ogromny i nie powinno być większego problemu ze znalezieniem pięknego i magicznego miejsca, które sprawdzi się doskonale.

Trzeba jednak pamiętać o rezerwacji odpowiednio wcześniej, bowiem wiele wyjątkowych sal tak jak i w przypadku kościołów, ma terminy zajęte na wiele miesięcy w przód. Z tego właśnie powodu miejsce przyjęcia warto wybrać rok lub półtora przed wyznaczonym dniem ślubu.

Wynajęcie fotografa i kamerzysty

Aby móc zapamiętać ślub i wesele na długi czas należy wynająć osobę, której zadaniem będzie przygotowanie świetnego reportażu zdjęciowego. Zarówno zdjęcia jak i film z wesela są czymś, do czego chętnie się wraca po latach spędzonych razem. Uwiecznienie przyjęcia weselnego w taki sposób jest popularne od wielu lat i jest to coś, na co zdecydowanie warto postawić. Tak jak i w przypadku wcześniejszych punktów planu - zarówno fotografa jak i kamerzystę warto zarezerwować odpowiednio wcześniej. Pamiętajcie również, żeby ustalić ewentualną sesję narzeczeńską dostatecznie wcześnie.

DJ czy zespół?

Organizacja wesela to również konieczność zadbania o właściwą oprawę muzyczną. To czy zdecydujecie się na profesjonalny zespół czy też DJ-a zależy tylko i wyłącznie od waszych preferencji. Zarówno zespół jak i DJ z racji swojego doświadczenia zorganizuje wyjątkową imprezę, podczas której wszyscy goście będą się rewelacyjnie bawić.

Przy wyborze osoby lub osób odpowiedzialnych za muzykę warto kierować się między innymi wiekiem gości czy też ich preferencjami. Bez muzyki i profesjonalnego prowadzenia wesele nie będzie w stu procentach udane.

Poszukiwania sukni ślubnej

Przyszła panna młoda musi znaleźć dla siebie wymarzoną suknię ślubną. Wbrew pozorom nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wybór sukni ślubnej to przede wszystkim konieczność znalezienia odpowiedniego wzoru, a następnie dopasowanie sukni indywidualnie pod daną osobę.

Suknia ślubna musi bowiem nie tylko rewelacyjnie się prezentować, ale musi być również wygodna, bowiem panna młoda musi w niej w końcu spędzić kilkanaście godzin - zarówno w czasie ślubu kościelnego jak i podczas wesela.

Kwestia rezerwacji podróży poślubnej

Planowanie wesela to też konieczność wybrania miejsca docelowego, do którego wybierzecie się na podróż poślubną. Możliwości są w tym przypadku tak naprawdę nieograniczone. To gdzie się wybierzecie zależy tylko i wyłącznie od was samych i tego, gdzie chcecie spędzić ten wyjątkowy czas.

Sporo osób decyduje się przede wszystkim na ciepłe kraje, choć są też tacy, którzy wybierają dalekie kraje, by zobaczyć jak najwięcej ciekawych obiektów i miejsc. Podróż poślubna to najlepszy moment na to, by wspólnie przeżyć wyjątkowy wyjazd.

Jak udekorować salę weselną?

Organizacja wesela to też konieczność udekorowania sali w odpowiedni sposób. W trendach ślubnych, które są obecnie popularne można znaleźć wiele inspiracji, które można następnie samodzielnie wykorzystać. Należy także pamiętać o motywie przewodnim, aby wszystkie dekoracje były z nim spójne, dzięki czemu całe przyjęcie weselne będzie wprost idealne.

Wiele osób decyduje się również na skorzystanie z pomocy specjalistów od dekoracji. Przykładowo dekoratorka dobiera bukiet w taki sposób, aby pasował on do sukni ślubnej i całego wystroju sali. To na jakie dekoracje zdecydujecie się na waszym weselu zależy jednak głównie od was samych - warto o tym pamiętać.

Menu weselne

Kolejną kwestią związaną bezpośrednio z organizacją wesela jest również przygotowanie menu weselnego. Przeważnie składa się ono z około pięciu potraw ciepłych oraz kilku zimnych przystawek. Nie można zapominać również o napojach - zarówno alkohol jak i słodkie napoje czy też kawę oraz herbatę warto przygotować odpowiednio wcześniej. Dobre jedzenie jest bezpośrednim elementem, który ma wpływ na to jak dane wesele będzie postrzegane. Warto zadbać więc o to, by dania były smaczne i odpowiednio się prezentowały na stołach.

Tort i ciasta

Nieodłącznym elementem każdego wesela jest oczywiście tort weselny dla pary młodej. Jego samodzielne wykonanie jest oczywiście możliwe, ale o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług cukierni, która zadba o to, by tort wyglądał perfekcyjnie i tak samo też smakował. Istnieje wiele możliwości w kontekście tego jak taki tort ma ostatecznie wyglądać. Warto sprawdzić dostępne możliwości oraz inspirować się tortami, które pojawiały się na innych weselach, by wspólnie wybrać najlepsze rozwiązanie.

Wyjątkowe zaproszenia ślubne

Po potwierdzeniu ostatecznej ilości gości przyjdzie czas na wykonanie zaproszeń ślubnych. Mając gotową listę gości można bez problemu określić ilość potrzebnych zaproszeń. Muszą znajdować się na nich wszelkie potrzebne informacje - imiona i nazwiska narzeczonych, imię i nazwisko osoby zapraszanej, data i miejsce ślubu i wesela. Dodatkowym atutem będzie też mapka dojazdu do kościoła, gdzie odbędzie się ślub kościelny oraz sali weselnej. Bardziej szczegółowe informacje można natomiast przekazywać już bezpośrednio podczas wręczania zaproszenia.

Nocleg dla gości

W momencie gdy zapraszamy gości przyjezdnych z dalekich miejscowości lub też z zagranicy, warto zadbać o nocleg dla nich blisko sali weselnej. Warto pomyśleć też o zorganizowaniu transportu dla gości - zarówno na salę weselną jak i do domów już po skończonym przyjęciu.

Zabawy weselne

Organizacja wesela to również oczywiście wszelkiego rodzaju gry i zabawy weselne, które będą odbywać się podczas uroczystości. To swego rodzaju tradycja, która ma miejsce praktycznie na każdym weselu. Grunt to zadbać o to, by zabawy były dobrze przemyślane i by wszyscy chętnie brali w nich udział. Warto też wziąć pod uwagę, że dodatkowe atrakcje w postaci np. budki fotograficznej są mile widziane.

Termin w urzędzie i kościele

Planowanie ślubu to również organizacja ślubu w urzędzie stanu cywilnego. Również i tam nie obejdzie się bez zarezerwowania terminu, więc przyszli nowożeńcy powinni o tym pamiętać i powinni zrobić to odpowiednio wcześniej.

Nauki przedmałżeńskie

Warto wiedzieć, że w naszym kraju organizację wesela zwykło się rozpoczynać od nauk przedmałżeńskich. Nie musisz jednak się martwić na zapas, gdyż kurs przedmałżeński wcale nie musi być długi i problematyczny. Jak więc wyglądają nauki przedmałżeńskie? Przede wszystkim są one zorientowane na nawiązanie bliższej więzi pomiędzy osobami pragnącymi się pobrać i umożliwienie im określenia, czy są one sobie przeznaczone. Ile trwają nauki przedmałżeńskie? Zwyczajowo okres ten wynosi około dwóch miesięcy, jednakże nie jest to w żadnym wypadku regulowane prawnie. Jeżeli nie wiemy, ile będą one trwały w naszej parafii, warto w wyszukiwarce wpisać hasło „nauki przedmałżeńskie kiedy zacząć” dodatkowo dodając na końcu frazy swoje miasto.

Ważnym elementem każdego ślubu są nauki przedmałżeńskie dla przyszłej młodej pary, które odbywają się w kościele. Plusem jest to, że można je odbyć wcześniej - nawet rok przed ślubem, co znacząco pozwoli ograniczyć stres jakim jest organizacja ślubu i wszystko co z tym związane.

Wybór obrączek ślubnych

Obrączki ślubne są czymś, o czym pod żadnym pozorem nie można zapominać. Należy wybrać je wspólnie - muszą prezentować się idealnie, a ich rozmiar musi być dobrze dobrany zarówno dla pani jak i pana młodego. Obrączki to element, który sprawi że Wasz ślub marzeń będzie wyglądał dokładnie tak, jak sobie go zaplanowaliście.

Stroje na ślub - ostatnie poprawki

Jeszcze na kilka tygodni przed ślubem przygotujcie stroje pamiętając o tym, by wszystko było idealnie dopasowane. Każdy szczegół jest bardzo ważny, nawet bieliznę ślubną panny młodej trzeba brać pod uwagę. Wszelkie poprawki należy wykonać odpowiednio wcześniej, by mieć pewność że podczas tego wyjątkowego dnia wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Ustalanie ostatnich szczegółów

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie. Planer ślubny pozwala nie zapomnieć o istotnych sprawach i to dzięki niemu można ustalić wszelkie szczegóły i dopiąć sprawy formalne w taki sposób, by wesele było niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju.

Przedweselny relaks

Stres jaki powoduje organizacja ślubu i wesela sprawia, że można zapomnieć o niektórych szczegółach związanych z przygotowaniami do tego wyjątkowego dnia. W dzień ślubu konieczne będzie na pewno odebranie bukietu i butonierki, wybranie się do makijażystki oraz fryzjera. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duży stres nie wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Z czasem trzeba się po prostu zrelaksować i po prostu cieszyć swoim wyjątkowym dniem.

Podsumowanie

W trakcie organizacji wesela należy pamiętać o całej masie spraw. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto rozpocząć wszelkie przygotowania odpowiednio wcześniej. Mając plan działania można sukcesywnie odznaczać kolejne punkty i mieć pewność, że o niczym się nie zapomniało. W ostatecznym rozrachunku liczy się jednak tylko dobra zabawa, więc nawet jeśli jakaś drobnostka zostanie pominięta podczas organizacji ślubu i wesela - nie jest ona czymś, czym należy się zbytnio przejmować.

Polecane artykuły: