O co pytać przy rezerwacji sali weselnej?

Organizacja własnego ślubu oraz wesela to bez wątpienia niezwykle ekscytujący moment w życiu każdej przyszłej pary młodej. Koszty wesela mogą być jednak całkiem spore, więc warto wszystko odpowiednio wcześniej zaplanować. Istnieje też całkiem spora lista pytań które warto zadać, rozmawiając z danym managerem sali weselnej. Warto je zadać, by w dniu wesela wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Spis treści

Przygotowania do wesela

Od czego należy zacząć?

Wybór idealnej sali weselnej

O ile wcześniej należy zarezerwować salę weselną?

Na co zwrócić uwagę rezerwując salę?

O co pytać przy wyborze sali?

Limity gości weselnych

Sala weselna z hotelem

Rozrywka dla dzieci

Co jest istotne przy rezerwowaniu sali weselnej?

Wsparcie w organizacji wesela przez obsługę

Istotne elementy sali weselnej

Ozdobne nakrycia stołów i ich ustawienie

Oświetlenie LED jako wystrój sali weselnej

Jak wygląda menu weselne?

Dodatkowe atrakcje

Niewygodne pytania do właściciela sali weselnej

O co pary przeważnie zapominają zapytać?

Co w razie awarii technicznej?

Podsumowanie

Przygotowania do wesela

Aby zorganizować wesele należy rozpocząć przygotowania nawet kilkanaście miesięcy przed planowaną uroczystością. Powodem tego są przede wszystkim długie terminy ze względu na dużą ilość ślubów w konkretnym okresie. Najważniejsze jest wcześniejsze zarezerwowanie sali weselnej. O czym jednak należy pamiętać przy wyborze sali weselnej?

Od czego należy zacząć?

Wybór sali weselnej może być nie lada problemem. Wymarzone miejsce może mieć terminy zajęte na wiele miesięcy w przód, więc jest to kwestia, którą należy brać pod uwagę. Rezerwacja sali weselnej odpowiednio wcześniej jest więc kluczowa zarówno pod kątem samego wesela jak i ślubu. W dniu ślubu każdy chce przecież uniknąć niepotrzebnego, dodatkowego stresu.

Wybór idealnej sali weselnej

Przyjęcia weselne są w dzisiejszych czasach organizowane na różne sposoby. Różnego rodzaju gry i zabawy są podstawą, ale nie można zapominać również o profesjonalnej obsłudze czy też kwestii muzyki. Wybór sali weselnej musi być dobrze przemyślany, ponieważ różne obiekty gwarantują obsługę na różnym poziomie. Warto więc sprawdzić m. in. opinie w sieci na temat danego miejsca, by podjąć najlepszą decyzję.

O ile wcześniej należy zarezerwować salę weselną?

Sala weselna powinna być zarezerwowana co najmniej kilka miesięcy przed ślubem. Tak naprawdę im wcześniej tym lepiej, ponieważ wówczas zyskuje się więcej czasu na dopięcie wszelkich innych, równie istotnych spraw związanych zarówno z samym weselem jak i ślubem.

Na co zwrócić uwagę rezerwując salę?

Przy wyborze sali weselnej należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Dzięki temu można będzie uniknąć nieprzyjemności oraz niepotrzebnego stresu w momencie, gdyby okazało się że coś nie zostało odpowiednio dopilnowane. Warto zapytać m. in. o to, czy sala oferuje profesjonalny sprzęt, czy też należy zorganizować go we własnym zakresie lub też czy przy lokalu znajduje się parking dla gości.

O co pytać przy wyborze sali?

Wszelkie pytania najlepiej jest zadawać do managera sali weselnej. Jednym z pytań które warto zadać jest to, czy w przypadku rezygnacji z wesela po podpisaniu umowy zleceniodawca ma obowiązek pokryć część z wyliczonych kosztów wesela. Kolejną sprawą jest kwestia tego, czy na terenie obiektu znajduje się palarnia oraz czy dostępna jest możliwość transportu dla gości.

Limity gości weselnych

Podstawową sprawą w przypadku organizowania wesela jest określenie ilości gości, którzy się na nim pojawią. Z tego właśnie powodu pytania do sali weselnej powinny dotyczyć m. in. tego, do kiedy należy zadeklarować ostateczną liczbę gości. Warto wziąć pod uwagę również to, że nie wszyscy zaproszeni goście mogą pojawić się ostatecznie na weselu. W takiej sytuacji zleceniodawca i tak musi pokryć koszty z tym związane.

Sala weselna z hotelem

Kolejnym pytaniem jest to, czy lokal dysponuje miejscami noclegowymi oraz w jakich godzinach trwa doba hotelowa. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy wesele odbywa się daleko od domu. W trakcie wesela, szczególnie w późniejszych godzinach, dzieci mogą poczuć się zmęczone - warto dowiedzieć się więc, czy lokal dysponuje łóżeczkami dla dzieci. Dodatkową kwestią jest też to, czy w pokojach istnieje możliwość zorganizowania tzw. dostawki oraz jak daleko pokoje znajdują się od sali.

Rozrywka dla dzieci

Często zdarza się też tak, że goście przyjeżdżają na wesele ze swoimi dziećmi. W takim przypadku warto dowiedzieć się, czy lokal zapewnia miejsce zabaw dla dzieci jak np. plac zabaw oraz czy w razie czego związane jest ono z dodatkową opłatą. Miejsce noclegowe przy wybranej sali weselnej jest w takim przypadku szczególnie przydatne, więc jest to element, który warto wziąć wcześniej pod uwagę.

Co jest istotne przy rezerwowaniu sali weselnej?

Kolejnym z pytań które należy zadać jest to, ilu kelnerów posiada sala oraz czy obsługa hotelu rozłoży zajmie się ozdobami takimi jak kwiaty czy też balony. Bardzo ważne jest też to jak wygląda kwestia nagłośnienia. Odpowiednia muzyka - niezależnie od tego czy będzie to orkiestra czy też DJ jest przecież niezwykle istotna w czasie zabawy na tego typu uroczystościach.

Wsparcie w organizacji wesela przez obsługę

To ilu kelnerów będzie obsługiwać wesele jest niezwykle istotne, szczególnie w momencie gdy planujesz spore przyjęcie i gości będzie wielu. Warto zapytać też co z ozdobami takimi jak podziękowania dla gości itp. Obsługa powinna być doświadczona, aby całe wesele mogło przebiegać bezproblemowo i bez zakłóceń. Donoszenie potraw oraz napojów również powinno odbywać się regularnie.

Istotne elementy sali weselnej

Wystrój sali weselnej odgrywa bardzo istotną rolę w czasie takiej uroczystości. Z tego właśnie powodu warto zapytać, czy lokal zapewnia kwiaty oraz czy obsługa będzie w stanie rozłożyć ozdoby kwiatowe i zająć się ich odpowiednim umiejscowieniem. Sporo zależy tutaj oczywiście od tego, na jaki styl wesela się zdecydujecie. Jest to kwestia indywidualna, zależna już tylko od pary młodej.

Ozdobne nakrycia stołów i ich ustawienie

Istotną sprawą jest też zapytanie o to, jak wygląda nakrycie stołów oraz czy na miejscu są dostępne stoły prostokątne czy też stoły okrągłe. W ostatnim czasie bardziej popularne są stoły okrągłe, dzięki którym można zaoszczędzić sporo miejsca. Sama kwestia ustawienia stołów również jest bowiem bardzo ważna, aby można było uzyskać odpowiednio dużo miejsca do zabaw dla gości. Przed wejściem do sali warto też ustawić informacje dotyczące menu jakie będzie dostępne na weselu.

Oświetlenie LED jako wystrój sali weselnej

Wybór odpowiedniej sali weselnej i jej wystroju ma duże znaczenie. Oświetlenie odgrywa istotną rolę na każdej tego typu uroczystości, więc warto zwrócić na to uwagę. Warto więc zorientować się, czy na terenie obiektu istnieje możliwość zorganizowania tego typu elementów ozdobnych. Przeważnie jednak nie ma z tym problemu i z lokalem weselnym można ustalić wszelkie szczegóły dotyczące oświetlenia.

Jak wygląda menu weselne?

Na wielu weselach popularny jest m. in. wiejski stół, gdzie goście mogą nakładać sobie potrawy wedle własnego uznania. Managera warto zapytać też, czy kuchnia posiada propozycję menu np. dla wegetarian. Tort weselny jak i wszelkie ciasta również odgrywają istotną rolę. Wychodzącym gościom często daje się mały podarunek w postaci ciast, więc warto zapytać czy sala zapewnia pojemniki na nie czy należy mieć przygotowane własne pojemniki.

Dodatkowe atrakcje

Imprezy weselne to również, a może i przede wszystkim różnego rodzaju atrakcje. Z tego właśnie powodu warto dowiedzieć się, czy obok danego lokalu można przykładowo zorganizować pokaz sztucznych ogni. Sporo osób decyduje się również obecnie na pokaz barmanów, co stanowi świetną rozrywkę dla wszystkich gości.

Niewygodne pytania do właściciela sali weselnej

Jeżeli chodzi o niewygodne pytania skierowane do właścicieli sal weselnych to dotyczą one przede wszystkim tego, czy lokal pobiera jakiekolwiek dodatkowe opłaty za poszczególne sprawy. Bywa bowiem tak, że niekiedy są one pomijane przy rozmowie, po czym okazuje się że ostateczny koszt wesela jest kilkanaście procent wyższy. Z tego właśnie powodu dobrze jest mieć przygotowaną szczegółową listę pytań.

O co pary przeważnie zapominają zapytać?

Pytań które należy zadać jest tak wiele, że o niektórych z nich można zwyczajnie zapomnieć. Jednym z przykładów jest chociażby zorientowanie się, czy w lokalu dostępny jest sejf, w którym można schować pieniądze. Kolejną sprawą jest to, czy po zakończonym weselu obsługa zajmie się sprzątaniem czy też niektóre elementy należy posprzątać we własnym zakresie. Wynajem sali weselnej na przyjęcie weselne, nie jest zadaniem prostym. Teraz już wiesz o co pytać.

Co w razie awarii technicznej?

Warto zapytać też o dodatkowe źródło energii. Dodatkowe źródło energii w razie awarii technicznej jest kluczowe, więc aby uniknąć kłopotliwej sytuacji, warto o to zadbać.

Podsumowanie

Termin wesela zdecydowanie warto zarezerwować odpowiednio wcześniej. Sporo osób decyduje się też zorganizować ślub cywilny na sali lub też w plenerze. Wszelkie pytania dobrze jest sobie przygotować wcześniej i zorientować się dokładnie, co dana sala weselna ma do zaoferowania.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda organizacja wesela krok po kroku, to zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek na ten temat.

Polecane artykuły: