Jakie góry są w Beskidzie Wyspowym? Pora ruszać na szlak!

Beskid Wyspowy to obszar o unikalnym kształcie, cechujący się pojedynczymi wzniesieniami górującymi nad rozległymi dolinami. Między poszczególnymi szczytami rozciągają się szerokie i płaskie przełęcze, tworząc wrażenie oddzielonych wysp w otoczeniu zielonego morza. Szczególnie na północnych i południowych zboczach występują strome klify, dodatkowo podkreślające to porównanie do wysp.

Beskid Wyspowy to obszar o unikalnym kształcie, cechujący się pojedynczymi wzniesieniami górującymi nad rozległymi dolinami. Między poszczególnymi szczytami rozciągają się szerokie i płaskie przełęcze, tworząc wrażenie oddzielonych wysp w otoczeniu zielonego morza. Szczególnie na północnych i południowych zboczach występują strome klify, dodatkowo podkreślające to porównanie do wysp.

Beskid Wyspowy - co trzeba wiedzieć?

Wiele szczytów Beskidu Wyspowego wyróżnia się swoją wybitnością, czyli różnicą wysokości między wierzchołkiem a najbliższą przełęczą. To właśnie ta cecha sprawia, że wiele z nich stanowi dominujące punkty w krajobrazie. Jednym z najbardziej imponujących pod względem wysokości jest Luboń Wielki, sięgający aż 512 metrów różnicy, co plasuje go na dziewiątym miejscu wśród najwybitniejszych szczytów Polski.

Beskid Wyspowy to region obfitujący w atrakcje dla miłośników natury i trekkingu. Liczne wzniesienia oferują rozległe polany widokowe, takie jak Mogielica, Ćwilin, Łopień, Jasień, Luboń Wielki czy Kamionna, zapewniając spektakularne panoramy okolicznych pasm górskich. Przy sprzyjającej pogodzie rozciągają się widoki od Beskidu Wyspowego i Gorców, przez Beskid Żywiecki, Makowski, Niski i Sądecki, Pieniny, aż po Tatry i Góry Choczańskie na Słowacji. Dodatkowo, na niektórych szczytach, jak Mogielica, wznoszą się charakterystyczne wieże, dodając uroku i stanowiąc dodatkowy punkt widokowy.

W ten sposób Beskid Wyspowy staje się nie tylko popularnym celem turystycznym, ale także niezapomnianym doświadczeniem dla miłośników górskich krajobrazów i aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Beskid Wyspowy - szlaki

Jakie szczyty zasługują na uwagę w Beskidzie Wyposwym?

Mogielica

Mogielica, najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, to góra o wyjątkowej urodzie, zachwycająca swoją wysokością i malowniczymi pejzażami. Z jej szczytu da się zauważyć nie tylko Beskid Wyspowy i Gorce, ale nawet Beskid Żywiecki, Tatry i Chocz na Słowacji! Mogielica, sięgająca 1170 m n.p.m., zasługuje na miejsce w Koronie Gór Polski, reprezentując tym samym Beskid Wyspowy.

Ćwilin

Nie tylko Mogielica przyciąga turystów. Ćwilin, jeden z imponujących szczytów Beskidu Wyspowego, oferuje równie spektakularne widoki. Na jego wierzchołku znajduje się słynna Polana Michurowa, skąd sięga wzrok aż po Tatry i pasma górskie na Słowacji, takie jak Mała Fatra, Wielka Fatra i Wielki Chocz. Na Ćwilinie znajduje się także kapliczka i ołtarz polowy, tworzące wyjątkową atmosferę. Jednak należy zachować ostrożność, szczególnie podczas wspinaczki od strony Przełęczy Gruszowiec, nazywanej czasem "ścianą płaczu".

Luboń Wielki

Luboń Wielki, choć nieco ustępujący Mogielicy i Ćwilinowi, nadal przyciąga turystów swoim pięknem. Panorama Beskidu Wyspowego z jego szczytu jest zachwycająca, a znajdujące się tam schronisko i wieża telewizyjna stanowią charakterystyczne punkty orientacyjne. Szlaki prowadzące na Luboń Wielki nie tylko oferują piękne widoki, ale także ciekawe atrakcje, takie jak wąwozy skalne i gołoborze, dodające im niepowtarzalnego charakteru.

Podsumowując, Beskid Wyspowy to nie tylko Mogielica, ale również wiele innych imponujących szczytów, takich jak Ćwilin i Luboń Wielki, które zachwycają swoimi widokami i atrakcjami turystycznymi. Każdy z tych wzniesień oferuje coś wyjątkowego dla miłośników górskich wędrówek i przyrody, czyniąc Beskid Wyspowy doskonałym miejscem dla turystów poszukujących niezapomnianych przygód w górach.

Śnieżnica

Śnieżnica, jeden z ważniejszych szczytów Beskidu Wyspowego, jest niezwykle istotnym punktem na mapie dla wszystkich poszukiwaczy duchowego wyciszenia. W pobliżu jej wierzchołka znajduje się ośrodek rekolekcyjno-rekreacyjny, otoczony malowniczą drogą krzyżową ukrytą w gęstym lesie.

Nazwa Śnieżnicy odnosi się do charakterystycznego zjawiska - długotrwałego zalegania śniegu na jej stokach. To właśnie ta cecha odróżnia ją od innych szczytów Beskidu Wyspowego, szczególnie wyraźna jest patrząc w kierunku z Wawelu.

Osoby wędrujące wokół szczytu Śnieżnicy mogą natknąć się na wejście do niewielkiej jaskini zwaną Piwnicą. Według legend istnieje przez nią podziemne przejście do Grodziska za Szczyrzycem.

Lubogoszcz i pasmo Lubomira i Łysiny

Inne interesujące szlaki obejmują Lubogoszcz, który oferuje wspaniałe widoki na Gorce i centralną część Beskidu Wyspowego, oraz Szczebel, który zapewnia ograniczony widok na Kasinkę Wielką i Masyw Lubogoszcza.

Natomiast pasmo Lubomira i Łysiny to doskonały wybór dla tych, którzy chcą pokonać całe pasmo, choć niektórzy badacze zaliczają je do Beskidu Makowskiego. Ten szlak obfituje w piękne widoki, a na szczycie Lubomira znajduje się drewniana wieża i obserwatorium astronomiczne, które warto odwiedzić.

Beskidy Wyspowe - góry i szlaki

Podsumowując, Beskid Wyspowy to prawdziwy skarb dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Od malowniczych widoków na niebieskich szlakach po duchowe wyciszenie w ośrodkach rekolekcyjnych, ten region oferuje coś wyjątkowego dla każdego. Dlatego warto odkrywać jego uroki i cieszyć się niezapomnianymi doświadczeniami na szlakach Beskidu Wyspowego. A jeśli szukasz noclegu, nasz hotel Serce Beskidu z pewnością spełni Twoje oczekiwania i stanie się bezpieczną przystanią!