Jak usadzać gości na weselu?

Organizacja wesela to trudne zadanie wymagające wielu miesięcy cierpliwości i samozaparcia. Każda para chce, aby ich przyjęcie było zorganizowane ze smakiem, a wszystkie aspekty dopięte na ostatni guzik. Jeśli sala weselna już jest, orkiestra, menu oraz miejsca noclegowe, warto przystąpić do stosunkowo ciężkiego zadania, jakim jest usadzanie gości weselnych. Sprawdź, jak ich usadzić, aby każdy czuł się komfortowo i wspominał wesele z ogromną przyjemnością!

Spis treści

Sala weselna — jaką wybrać?

W jakim stylu salę weselną wybrać?

Rozmiar sali weselnej

Sale weselne a światło — na co zwrócić uwagę?

Nie brakuje sal weselnych na każdą porę roku!

Domy weselne — rozrzucone czy zamknięte rozmieszczenie stołów?

Jak usadzić gości na sali weselnej?

Wyznaczenie miejsc dla gości przy pomocy winietek

Kilka kluczowych zasad i wskazówek podczas usadzania gości

Gdzie powinna usiąść najbliższa rodzina?

Unikaj sytuacji konfliktowych

Wyjątkowe miejsce to nie wszystko — zadbaj o samotnych gości na weselu!

Dzieci wokół jednego stolika weselnego!

Podsumowanie

Sala weselna — jaką wybrać?

Wybór sali weselnej na własny ślub jest bardzo ważnym zadaniem. Sale weselne różnią się między sobą wielkością, stylem, usytuowaniem, a także zastosowanymi rozwiązaniami, które działają na korzyść gości. Jeśli nie wiecie, czego dokładnie szukacie, możecie sprawdzić inspiracje w kategorii "sala weselna". W ten sposób można zyskać nieco lepszy pogląd oraz sprawdzić, czy bardziej do gustu przypadnie Wam sala bankietowa, czy raczej skromny dom weselny na uboczu. Przeczytaj również jak zorganizować wesele.

W jakim stylu salę weselną wybrać?

Sala weselna dla nowożeńców oraz ich gości powinna pasować do ogólnego zamysłu wesela. Współcześnie ludzie są bardziej świadomi własnych oczekiwań i tego, co im się podoba. Sala weselna powinna więc odpowiadać temu, co podoba się parze młodej, aby atmosfera ślubu i wesela idealnie pasowała do bohaterów dnia. Bardzo często młodzi decydują się na obiekt, który reklamuje się jako restauracja hotel. Miejsca te posiadają profesjonalną obsługę, komfortowe pokoje i spełnić mogą wymagania najbardziej wymagających gości. Poza tym można je urządzić w takim stylu, jaki życzy sobie para młoda, np. w stylu boho.

Rozmiar sali weselnej

Klimatyzowana sala weselna to nie wszystko. Przestrzeń sali powinna być na tyle duża, by pomieścić w niej wszystkich waszych gości. Nie warto sugerować się liczbą gości, która może odmówić i automatycznie decydować się na mniejszą salę ze względu na niższe koszt. W tym wyjątkowym dniu goście mogą naprawdę zaskoczyć i przyjść w pełnej liczbie. W takiej sytuacji mniejsza sala się nie sprawdzi. Naprawdę ważne jest, by mieć w zanadrzu odpowiednie miejsce, które spełni oczekiwania pary młodej i gości. Tak poważne przyjęcia nie powinny być wspominane na tle ciasnej i niewygodnej sali weselnej.

Sale weselne a światło — na co zwrócić uwagę?

Restauracje serwują różne udogodnienia podczas uroczystości. Idealne miejsce powinno spełniać oczekiwania pary młodej oraz gości. Istotnym zagadnieniem jest światło. Trzeba zdecydować, czy sala weselna ma być ciemna, czy jednak jasna i dobrze oświetlona. W trakcie nocnej zabawy zwykle światła zostają przyciemnione, jednak jeśli zabawa weselna zaczyna się w ciągu dnia, można było nieco oszczędzić na oświetleniu i skorzystać ze światła dziennego.

Nie brakuje sal weselnych na każdą porę roku!

W zorganizowaniu ślubu nie ma nic łatwego. Tak duża impreza musi zostać bardzo dokładnie zaplanowana. Pora roku ma ogromne znaczenie podczas wyboru sali weselnej. Jeśli ślub ma odbyć się zimą, dobrze byłoby postawić na zamkniętą salę, która będzie tańsza, ponieważ nie oferuje klientom dostępu do ogródka. Latem można postawić na salę bez ogrzewania, która będzie otwarta na podwórko lub będzie połączona z pięknym parkiem.

Domy weselne — rozrzucone czy zamknięte rozmieszczenie stołów?

Najważniejszym elementem sali weselnej są stoły. Mają uroczysty, ale też osobisty charakter. Stoły można rozmieścić, bazując na dwóch konfiguracjach. Pierwsza to konfiguracja zamknięta. Chodzi o jeden stół, wokół którego gromadzą się wszyscy goście bez względu na status czy pokrewieństwo. Druga opcja to konfiguracja rozrzucona. W najbardziej widocznym miejscu staje stół główny, czyli ten przeznaczony dla pary młodej oraz rodziców. Wokół niego rozstawia się pozostałe stoły, przy których zasiada cała reszta gości.

Jak usadzić gości na sali weselnej?

Usadzając gości weselnych, należy rozpocząć od najbliższej rodziny i samej pary młodej. Do bohaterów tego wyjątkowego dnia należy główny stolik, który będzie widoczny dla pozostałych gości. Po prawnej stronie powinna zasiąść kobieta, natomiast po lewej — mężczyzna. Tuż obok pary młodej powinni zasiąść świadkowie wraz ze swoimi osobami towarzyszącymi. Nie zawsze jest to jednak respektowane. Często tuż obok pary młodej zasiadają po prostu rodzice.

Podczas usadzania gości na weselu należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważne jest, aby pan młody i panna młoda mieli własny stół, gdzie będą mogli spędzić czas razem. Goście panny młodej powinni zostać rozmieszczeni wokół tego stołu, aby mogli cieszyć się bliskością i wsparciem nowożeńców. Kluczowym elementem jest odpowiednie rozmieszczenie gości, aby stworzyć przyjazną atmosferę i umożliwić interakcje między nimi. Teraz już wiesz jak sadzac ludzi na weselu i jak ustawić stół pary młodej.

Wyznaczenie miejsc dla gości przy pomocy winietek

Jeśli nie chcecie, aby Wasi goście mieli problem ze znalezieniem dobrego dla siebie miejsca, koniecznie postawcie na pożyteczne winietki. W ten sposób unikniecie chaosu oraz niepotrzebnych kłótni. Świetnym dodatkiem do winietek będzie stojąca przy wejściu na salę tablica, która poinformuje o rozmieszczeniu stolików i wskaże, przy którym siedzi konkretna osoba.

Kilka kluczowych zasad i wskazówek podczas usadzania gości

Biorąc pod uwagę tradycyjne zasady, najbliżej pary młodej powinna siedzieć najbliższa rodzina, zaś na samym końcu znajomi. Obecnie się to zmienia i para młoda chętnie sadza obok siebie swoich dobrych przyjaciół. Małżeństwa bądź narzeczeni powinni siedzieć albo obok siebie, albo naprzeciw. Para młoda powinna zwrócić uwagę na to, aby obok siedziały osoby, które się lubią. To zniweluje ryzyko konfliktów.

Gdzie powinna usiąść najbliższa rodzina?

Przygotowania do ślubu są ciężkie, dlatego warto wesprzeć się kilkoma wskazówkami. Jeśli zastanawiasz się, gdzie usadzić najbliższą rodzinę, chętnie Ci podpowiemy! Chrzestnych, rodzeństwo, seniorów warto posadzić jak najbliżej pary młodej, choć nie przy tym samym stoliku. Ten sam schemat będzie obowiązywał w przypadku rozrzuconego, jak i zamkniętego usytuowania stołów. Reszta rodziny może usiąść dowolnie. Wiele zależeć będzie, czy chcecie pomieszać rodziny, czy wolicie, aby każda siedziała we własnym gronie.

Unikaj sytuacji konfliktowych

Jeśli masz wiedzę dotyczącą ewentualnych konfliktów w rodzinie, warto ją zastosować i nie sadzać obok siebie tych osób. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnej atmosfery na weselu i nie zepsujesz zabawy swoim gościom. Każdy w tym dniu powinien czuć się dobrze, a na tego rodzaju imprezie nie powinno być sytuacji negatywnych.

Wyjątkowe miejsce to nie wszystko — zadbaj o samotnych gości na weselu!

Wesele to nie tylko goście przychodzący w parach, ale również osoby samotne, bez drugiej połówki czy choćby osoby towarzyszącej do zabawy. O takie osoby warto zadbać. Jak? Wystarczy usadzić je obok siebie, aby nie czuły się obco przy stoliku zapełnionym wyłącznie kochającymi się parami. Zabawa w takim towarzystwie z pewnością zapewni gościom komfort.

Dzieci wokół jednego stolika weselnego!

Na weselu przewidujesz osobne miejsce dla dzieci? To rewelacyjny pomysł! Najmłodsi uwielbiają swoje towarzystwo, szybko nawiązują przyjaźnie i marzą o wspólnej zabawie. Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, wcale nie musi siedzieć z rodzicami przy jednym stole. Usadzenie go obok rówieśników pozwoli na spokojną zabawę rodziców, a przy okazji zapewni innym dzieciom masę rozrywki.

Podsumowanie

Usadzanie gości na sali weselnej nie jest zadaniem prostym, jednak lepiej je odhaczyć, aby wesele było bardziej udane. Uwzględniając wszelkie zasady, konflikty, wiek oraz inne zawarte w powyższym artykule zasady, można trafić w dziesiątkę z usytuowaniem gości przy stolikach. Tym samym zapewnisz świetną zabawę sobie, ale też i gościom, którzy z uśmiechem będą siedzieć przy swoim stoliku!

Polecane wpisy:

Co to jest impreza okolicznościowa?