Jak udekorować salę weselną samemu ?

Każda para młoda pragnie, żeby dzień ślubu był wyjątkowy. Jeżeli decydujemy się na ślub w większym gronie rodzinnym, koszty przygotowania takiego przedsięwzięcia mogą niemile zaskoczyć. Dobrze jest zatem przeanalizować, za co musimy zapłacić, a co możemy zorganizować samemu. Dobrym pomysłem jest np. samodzielne udekorowanie sali weselnej. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć koszty tego wyjątkowego dnia. Nie jest to jedyna korzyść z takiego rozwiązania jakim jest samodzielna dekoracja sali weselnej. Oprócz oszczędności, przygotowanie własnoręcznie sali może przynieść nam dużo satysfakcji i dać nam sporo frajdy. Aby jednak skończyło się to powodzeniem, dobrze jest wcześniej przygotować sobie plan, który pozwoli nam uniknąć pomyłek. Poniżej kilka porad jak udekorować salę weselną samemu.

Odpowiedni wybór sali weselnej

Kluczowe będzie tutaj wybór odpowiedniej sali. Jej wygląd to już połowa sukcesu i będzie stanowić punkt wyjścia do dalszych działań. Jeżeli sala będzie się dobrze prezentowała, wystarczy włożyć niedużo wysiłku, pieniędzy i czasu, aby efekt końcowy poszedł po naszej myśli, a dekoracja sali weselnej była miejscem pięknych zdjęć.

Układ sali, jej doświetlenie, ewentualne sztukaterie, a także piękne zasłony i stylowe meble mogą być dobrym początkiem do rozwinięcia naszej koncepcji. Często wystarczy dołożyć kilka dodatków jak kwiaty, balony, świece, czy winietki na stołach, aby całkowicie zmienić styl imprezy, wykorzystując wiele oryginalnych pomysłów na to jak udekorować salę weselną samemu.

Dobrym kierunkiem przy wyborze sali weselnej jest postawienie na salę ze skromną aranżacją wnętrza, wręcz ascetyczną. Wtedy możemy postawić na wyraziste elementy dekoracyjne, dzięki czemu sala nabierze niebanalnego charakteru, do niego dopasować resztę dekoracji.

Taka minimalistyczna sala będzie idealnym bazą dla naszej pomysłowości w doborze dodatków. Warto jest zapytać się właściciela sali o podstawowe dodatki dekoracyjne, które często są w cenie wynajmu danej przestrzeni.

Ustalenie motywu przewodniego wesela

Jeżeli mamy już wybraną salą, dobrze jest wyznaczyć sobie motyw przewodni, według którego będziemy dobierać dekoracje. Ułatwi nam to poszukiwanie elementów i materiałów, które będziemy mogli wykorzystać.

Jeżeli zamarzy nam się impreza w stylu rustykalnym, wystarczy udać się do lasu po gałązki i szyszki. Jeżeli bierzemy ślub w zimę, dobrym rozwiązaniem jest np. zamówić gotowe ozdoby świąteczne. Obecnie dużo sklepów oferuje w dobrych cenach gotowe elementy do dekorowania.

W takim sklepie znajdziemy również wiele inspiracji na to jak udekorować salę weselną samemu. Dekoracja sali weselnej samodzielnie jest wielkim wyzwaniem. Jeżeli jednak już nam się uda samodzielnie wykonać dekorację sali weselnej, to satysfakcja z tego będzie wielka. Przeczytaj również jak zorganizować wesele.

Jeżeli chcemy pominąć motyw przewodni, pamiętajmy, aby przynajmniej ustalić kolor przewodni wesela, który będzie się pojawiał w dodatkach i kwiatach. Najważniejsze, aby uniknąć chaosu i zachować spójność. Dobrze jest zdecydować się na maksymalnie trzy odcienie jednego koloru.

Ciekawe i proste dekoracje sali weselnej – wykonaj je samodzielnie

Szukając oszczędności, możemy zdecydować się również na zrobienie samemu poszczególnych dekoracji. Dzięki temu koszty takiej profesjonalnej usługi będziemy mogli spokojnie pominąć, a dekoracja sali weselnej wykonana samodzielnie, to wspaniała przygoda.

Aby uniknąć pomyłek aranżacyjnych, można postawić na unikalne, ale zgodne z naszym gustem kompozycje kwiatowe i balony. Dobrym rozwiązaniem jest dekorowanie stołów kwiatami i obrusami w jednej tonacji.

Po dodaniu niewielkich lampionów i świeczników możemy osiągnąć spektakularny efekt. Samodzielnie wykonana dekoracja sali weselnej z jednej strony daje dużo satysfakcji, a z drugiej oszczędność pieniędzy.

Obecnie wiele sklepów oferuje już gotowe dekoracje na salę weselną pod takie wydarzenia. Możemy zakupić balony z helem o odpowiednich tematycznych napisach np. para młoda”. W ofercie są również konfetti, dekoracyjne tkaniny takie jak tiul, które mogą z powodzeniem posłużyć nam do dekoracji krzeseł, winietki, czy też banery i ozdobne tablice do dekoracji sali weselnej. To znacznie ułatwia samodzielne dekorowanie sali.

Oszczędzaj na kwiatach

Z pewnością duża część przeznaczonej kwoty na dekorację pochłoną świeże kwiaty. Wbrew pozorom wielkie kompozycje kwiatowe nie wyglądają dobrze, a także są mało praktyczne. Dlatego z powodzeniem możemy postawić na elegancki minimalizm.

Czasami mniej znaczy więcej i postawienie na skromne, lecz eleganckie bukiety to dobry kierunek. Dla osób, które preferują sale bardziej ukwiecone, ciekawym rozwiązaniem mogą być kwiaty w postaci wiszących girland. Odpowiednio zaczepione na uchwytach będą stanowić piękny element dekoracyjny, zwłaszcza gdy powiesimy je nad stołami gości.

Pojedyncze kwiaty jako dekoracja sali weselnej

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny zakup kwiatów, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie udanie się na giełdę kwiatową. Tego typu miejsce oferuje dziesiątki gatunków kwiatów i roślin. Z pewnością znajdziemy tam wiele inspiracji i ciekawych rozwiązań na nasze kwietne dekoracje.

Oczywiście będzie to wymagało z naszej strony dużo wysiłku i pracy twórczej, ale z pewnością będzie bardziej opłacalne. Można pokusić się o wyhodowanie własnych kwiatów, ale takie rozwiązanie jest raczej zarezerwowane dla wytrawnych ogrodników.

Z pewnością większa oszczędność przyniesie nam pomysł wplecenia w bukiety z żywych kwiatów, elementów sztucznych, pamiętajmy jednak, że podstawą powinna być żywa roślina. Wiele sal oferuje do dekoracji sztuczne kwiaty, takich rozwiązań jednak należy unikać.

Lepiej postawić na mniejszą ilość bukietów, których elementem będą żywe kwiaty. Stosunkowo tanim wypełnieniem naszym bukietów może być gipsówka jako baza pod bardziej okazałe kwiaty.

Dobrym pomysłem jest wkomponowanie kwiatów sezonowych, polnych, a także dekoracyjnych gałązek, liści czy choćby wrzosów i zbóż. Rozwiązań jest wiele, wszystko zależy od naszej kreatywności.

Poszukiwanie inspiracji (i lista zakupów)

W dzisiejszych czasach internet daje nam bardzo duże możliwości. Znajdziemy tam wiele stron poświęconych dekorowaniu sal weselnych, które podpowiedzą nam jak przygotować dekoracje i dadzą nam konkretne wskazówki odnośnie motywu imprezy.

Znajdziemy tam też instrukcje jak wykonać poszczególne dekoracje i jakich użyć materiałów. Warto na samym początku stworzyć listę bazową rzeczy, które chcielibyśmy wykorzystać do dekorowania naszej sali weselnej.

Możemy na niej wyszczególnić główne przestrzenie, które chcemy ozdobić np. ściany, sufit, okna, stół państwa młodych i stoły gości, krzesła itp. Do każdych z nich możemy dopisać jaki rodzaj dekoracji chcemy użyć.

Przygotowując taką listę, dobrze jest nie tylko wypisać rodzaj i ilość ozdób, ale również wziąć pod uwagę czas na ich przygotowanie lub zamówienie. Niektóre dekoracje można z powodzeniem przygotować i zgromadzić wiele tygodni wcześniej, są jednak takie rzeczy, którymi powinniśmy się zająć na ostatnim miejscu, tuż przed imprezą.

Przykładem mogą tu być bukiety kwietne, które należy zamówić wcześniej, ale ich odebranie powinno być ostatnim punktem naszego planu. Takie podejście do tematu zdecydowanie pomoże nam uniknąć niepotrzebnego stresu.

Przygotowanie ozdób i samodzielne zadbanie o dekorację sali weselnej

Moment, w którym zgromadzimy wszystkie elementy dekoracji, takie jak winietki, ozdoby, stroiki, świece, bukiety, lampiony itp. jest kluczowy. Od tej chwili organizacja pracy i jej delegowanie jest bardzo ważne.

Pamiętajmy, że przygotowanie naszej sali weselnej ma nam sprawiać frajdę, a nie przysparzać nam dodatkowych nerwów i kłopotów. Dobrym pomysłem jest poproszenie o pomoc rodziny i przyjaciół. Wówczas łatwiej będzie udekorować salę weselną samemu.

Dzięki temu nie będziemy przeciążeni zbyt dużą ilością pracy, a dodatkowo stworzymy przestrzeń, żeby wspólnie cieszyć się nadchodzącą chwilą z naszymi bliskimi. Pamiętajmy, że ma nam towarzyszyć dobre nastawienie, pozbawione frustracji i złości, a dekorowanie ma dawać nam satysfakcję i dobre wspomnienia.

Drapowania na suficie - ciekawa dekoracja sali weselnej

Jeżeli chcecie podkreślić klimat swojego wesela, warto przemyśleć użycie specjalnej tkaniny, która przy odpowiednim udrapowaniu może zawisnąć na suficie. Jest to też dobry pomysł, jeżeli sala wymaga zasłonięcia pewnych nieestetycznych elementów np. na suficie.

To, jaki wybierzecie kolor, zależy, w jakim charakterze chcecie utrzymać wystrój sali. Kolor biały zdecydowanie podkreśli elegancję całej imprezy weselnej. Drapowania w ciemnych kolorach mogą przytłaczać i zmniejszać przestrzeń, dlatego raczej należy się wystrzegać takich rozwiązań. dekorując salę weselną samemu.

Takie drapowania z powodzeniem można zrobić samemu z wcześniej zakupionych materiałów. Zawieszone na suficie, belkach stropowych, ścianach sprawi, że całemu wnętrzu dodamy lekkości. To niedrogi sposób na podkreślenie wzniosłości wydarzeniu i nadanie całej oprawie romantyzmu.

Skoro jesteśmy przy zdobieniu sufitu, możemy zaszaleć i powiesić papierowe latarnie. Koszt takich latarni nie jest duży, a umieszczenie ich w większej ilości może dać zaskakujący efekt. Będzie bardzo romantycznie i stylowo. To bardzo ciekawe dekoracje ślubne.

Alternatywna tablica rozmieszczenia gości na przyjęcie weselne

W ostatnich latach bardzo popularne stało się umieszczanie przy wejściu na salę specjalnej tablicy z rozmieszczeniem gości przy stołach. Takie rozwiązanie daje szerokie pole do kreatywnych pomysłów.

Można na takiej tablicy zdecydować się na wyróżnienie każdego gościa w inny sposób. Można użyć skojarzeń i rebusów lub po prostu umieścić numer, lub nazwę stolika. Wszystko zależy od Waszej pomysłowości i zażyłości z zaproszonymi gośćmi.

Dobrym pomysłem będzie również wskazanie bawiącym się kierunku do toalety lub na taras. Do tego możemy wykorzystać wcześniej przygotowane deseczki i drogowskazy. Z pewnością będą ciekawym elementem wystroju.

Pomysłem, który z pewnością zaskoczy i ucieszy naszych gości, jest postawienie na sali tablicy kredowej, na której uczestnicy zabawy będą mogli wykazać się własną inwencją twórczą. Mogą zapisać życzenia lub pozdrowienia dla młodej pary.

Lampy na stołach - funkcjonalne i piękne dekoracje sali weselnej

Największą uwagę gości, wchodzących na salę weselną z pewnością będą stoły. Warto zadbać o ich wygląd i estetykę. Może się tak zdarzyć, że zasłanianie ich obrusami nie będzie konieczne. Jeżeli wynajmowana sala posiada stoły o rustykalnym klimacie, może warto pomyśleć o ich wyeksponowaniu. Czasem taki zabieg wydobywa prawdziwe piękno i drzemiący potencjał. Zwłaszcza jeżeli decydujemy się na wesele w takim klimacie.

Oprócz kwiatów na stołach dobrym zabiegiem jest ich odpowiednie oświetlenie. Pomoże nam to stworzyć intymny nastrój. Delikatne oświetlenie stolika będzie też współgrać z kieliszkami, które będą odbijać światło i podkreślać niepowtarzalny klimat. Warto więc przemyśleć, czy kieliszki mają być bezbarwne, czy też pod kolor przewodni wesela.

Lampiony lub duże świece w szklanych tubach mogą być umieszczone nie tylko na stołach, ale rozmieszczone w każdym miejscu na sali. Jest to przydatne zwłaszcza w ciemniejszych częściach sali. Z pewnością takie działanie wzmocni wrażenie.

Duże lampy i świece mogą stać bezpośrednio na podłodze, małe lampki i wiszące świeczki z powodzeniem można umieścić nad stołami.

Numery stolików

Oprócz eleganckiej zastawy można na stolikach umieścić ich numery, aby goście mogli bez problemu odnaleźć swoje wyznaczone miejsce. Tutaj również można wykazać się dużą kreatywnością. Wiele par wykorzystuje do tego butelki po winie, proporczyki lub ozdobne latarenki.

Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni dla zakochanych. Przedstawione wyżej rozwiązania z pewnością pomogą zakochanym znacznie obniżyć koszty związane z organizacją wesela. Przy odrobinie chęci, pomysłowości i czasu można stworzyć coś niepowtarzalnego.

Zwłaszcza że w dzisiejszych czasach pomysłów i elementów dekoracji nie brakuje. Przy okazji daje to przestrzeń do dobrej zabawy i większej sprawczości przy organizacji tego wyjątkowego dnia. Pamiętajmy, że diabeł tkwi w szczegółach i czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze i przynoszą zaskakujący efekt. Warto zdobyć w sobie taką odwagę, aby samemu udekorować salę weselną.

Polecane wpisy na blogu:

co to jest impreza okolicznościowa?