Góra Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym - szlaki i co trzeba wiedzieć

Luboń Wielki, choć nie najwyższy, stoi dumnie jako jeden z charakterystycznych szczytów Beskidu Wyspowego, osiągając wysokość 1022 m n.p.m. To nie tylko punkt orientacyjny dla turystów, ale także symbol wybitności, którą reprezentuje wyraźną różnicą wysokości 512 metrów. Położony na północ od Rabki-Zdroju, Luboń Wielki przyciąga wędrowców swoim urokiem i niezwykłymi widokami.

Luboń Wielki, choć nie najwyższy, stoi dumnie jako jeden z charakterystycznych szczytów Beskidu Wyspowego, osiągając wysokość 1022 m n.p.m. To nie tylko punkt orientacyjny dla turystów, ale także symbol wybitności, którą reprezentuje wyraźną różnicą wysokości 512 metrów. Położony na północ od Rabki-Zdroju, Luboń Wielki przyciąga wędrowców swoim urokiem i niezwykłymi widokami.

Góra w Beskidzie Wyspowym - Luboń Wielki

Dostęp do Lubonia Wielkiego zapewnia pięć szlaków turystycznych, z których jeden, żółty szlak z Rabki-Zaryte, wyróżnia się wyjątkową atrakcyjnością dla miłośników wyzwań. Uznawany za trudniejszy i bardziej wymagający, przypomina nieco tatrzańskie trasy, co dodaje mu nuty ekscytacji i niezapomnianych przeżyć.

Co kryje się za nazwą Luboń Wielki? Legendy krążące wokół tego szczytu opowiadają historie o miejscowym rozbójniku zakochanym w córce czarnoksiężnika Arwota. Nazwę Luboń miał zawdzięczać właśnie temu bohaterowi, który według podań został ukarany i uwięziony w jednej z jaskiń lub szczelin na stokach wzniesienia.

Szczyt Lubonia Wielkiego stanowi punkt widokowy, z którego rozpościerają się zachwycające panoramy. Przy sprzyjającej pogodzie można podziwiać odległe Tatry Wysokie oraz charakterystyczne wzniesienia Beskidu Wyspowego, takie jak Szczebel, Lubogoszcz, Ciecień i Śnieżnica. To niezwykłe doświadczenie natury, które zostawia niezatarte wrażenia i zachęca do powrotu w te malownicze okolice Beskidu Wyspowego.

Szlaki na Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym

Jako najprostsza droga na szczyt Lubonia Wielkiego uważa się niebieski szlak z Rabki-Zaryte. To często wybierana opcja powrotu, z uwagi na łatwe podejście. Połączenie z żółtym szlakiem (Perć Borkowskiego) tworzy możliwość wykonania pętli, co jest atrakcyjną opcją dla wędrowców.

Najbardziej wymagającą trasą jest Perć Borkowskiego - żółty szlak, rozpoczynający się w Rabce-Zaryte. Podziwianie głównych atrakcji Lubonia Wielkiego - rezerwatu przyrody, gołoborza i Dziurawych Turni - jest możliwe dzięki tej trasie. Pomimo trudności, cieszy się ona dużym zainteresowaniem ze względu na swoje malownicze krajobrazy.

Najszybszym sposobem dotarcia na szczyt Lubonia Wielkiego jest czerwony szlak z Mszany Dolnej i Przełęczy Glisne. Skraca on czas przejścia o połowę, jednak omija gołoborze, co sprawia, że jest wybierany głównie przez turystów preferujących bezpieczne i krótsze trasy, szczególnie w dni, kiedy pokonanie żółtego szlaku byłoby zbyt ryzykowne, jak również przez rodzinny wyprawy oraz osoby starsze.

Dodatkowo, na Luboń Wielki prowadzi również szlak zielony z Rabki-Zdroju (dzielnica Śmietanowa), który jest łatwy i nadaje się idealnie na wycieczki rodzinne. Podobny poziom trudności prezentuje niebieski szlak z Lubonia Małego.

Górskie wycieczki po Beskidzie Wyspowym

Górskie wycieczki to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale także doskonała okazja do poznania piękna przyrody i ciekawych miejsc. Wędrując po Beskidach, można podziwiać malownicze krajobrazy, przebywać wśród górskich lasów, odkrywać ukryte doliny i rozległe polany. Zarówno krótkie wędrówki po małych szlakach beskidzkich, jak i dłuższe wyprawy głównym szlakiem beskidzkim, dają możliwość odkrycia uroku tych terenów.

Beskidy to pasmo górskie, które zachwyca różnorodnością krajobrazów i atrakcji. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem górskich wędrówek, czy poszukujesz adrenaliny podczas wspinaczki, czy może pragniesz spokoju i kontaktu z naturą, Beskidy mają wiele do zaoferowania. Od Beskidu Małego po Beskid Makowski, od Chełmu po Babią Górę, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Wybierając się na wycieczkę do Beskidu Wyspowego, można zasmakować niepowtarzalnego uroku tych gór. Malownicze doliny, górskie polany, strome szczyty i bujne lasy - Beskid Wyspowy ma wiele do zaoferowania dla miłośników turystyki pieszej. Zachęcamy do wyruszenia na górską wyprawę i odkrycia piękna Beskidu Wyspowego.

Po dniu pełnym wrażeń nic nie zrelaksuje tak jak pobyt w przytulnym hotelu. Serce Beskidu to idealne miejsce na nocleg w Beskidzie Wyspowym po górskich wędrówkach. Nasze pokoje zapewnią komfortowy wypoczynek, a smakowite posiłki w restauracji umilą wieczory spędzone w Beskidach. Zapraszamy do naszego hotelu, aby poczuć prawdziwy urok Beskidu Wyspowego i zrelaksować się w otoczeniu przyrody.